THE SCHOOL BOARD OF

ESCAMBIA COUNTY, FLORIDA

 

MINUTES, JUNE 15, 2004

 

 

            The School Board of Escambia County, Florida, convened in Public Forum at 5:30 p.m., in Room 160, at the J.E. Hall Educational Services Center, 30 East Texar Drive, Pensacola, Florida, with the following present:

 

            Chairman:                     Mrs. Cary Stidham                    Vice Chairman:             Dr. John DeWitt

 

            Board Members:           Mr. Gary Bergosh

                                                Mr. Ronnie L. Clark (was not present)

                                                Ms. Linda Finkelstein

 

            School Board General Counsel:        Mrs. Ellen D. Odom 

 

            Superintendent of Schools:               Mr. Jim Paul

 

 

Mrs. Stidham called the Public Forum to order at 5:30 p.m.

 

INVOCATION AND PLEDGE OF ALLEGIANCE

 

            Mrs. Peggy Pilcher gave the invocation and Ms. Debbie King led the pledge of allegiance.

 

PUBLIC FORUM

 

The Board recognized the following speakers who addressed various subjects:

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “A”)

 

Name                                                   Issue

         Gabriel Gustafson                                  School Buses Parked in Residential Areas

         Tom Wells                                            Religious Freedom for all Students              

 

     I.               CALL TO ORDER/ADOPTION OF AGENDA

 

Mrs. Stidham called the Regular Meeting to order at 5:35 p.m.  The Superintendent listed the additions, deletions, and amendments to the agenda. (see margin notes)  Dr. DeWitt requested that an item entitled “Point of Personal Privilege” be added under section VII.B, “Items from the Board.”  On motion made by Ms. Finkelstein and seconded by Mr. Bergosh, adoption of the agenda (as amended), was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

   II.               PROPOSED ADDITIONS OR REVISIONS TO SCHOOL DISTRICT RULES

(Supplementary Minute Book, Exhibit “B”)

A.     Permission to Adopt 

1.       Notice of Intent to Adopt the Addition of School District Rule 6Gx17-1.22(1) a, b, c, d, e, f, g; (2) a, b, c, d, e – District-Wide Strategic Planning

 

Motion was made by Dr. DeWitt, seconded by Ms. Finkelstein, to adopt the addition of “School District Rule 6Gx17 – 6Gx17-1.22 (1) a, b, c, d, e, f, g; (2) a, b, c, d, e - District-Wide Strategic Planning.”  Mrs. Stidham called for public hearing, however there were no speakers.  Motion was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

B.     Permission to Advertise

1.   Notice of Intent to Advertise Revisions to School District Rule 6Gx17-7.02 - Code of Conduct: Elementary Rights and Responsibilities Handbook, 2004-2005

     

Mr. Bergosh moved to approve the advertisement of revisions to “School District Rule 6Gx17-7.02 – Code of Conduct: Elementary Rights and Responsibilities Handbook, 2004-2005.”  Mrs. Stidham seconded the motion for discussion purposes.  Ms. Finkelstein was concerned that any changes made to the “Student Dress Code” (Item II.B.3) would affect this particular item and therefore, she offered a substitute motion to postpone this item until the June 22, 2004 Special Meeting.  Substitute motion was seconded by Dr. DeWitt and approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

2.       Notice of Intent to Advertise Revisions to School District Rule 6Gx17-7.02 - Code of Conduct: Secondary Rights and Responsibilities Handbook, 2004-2005

 

Motion by Ms. Finkelstein, seconded by Dr. DeWitt, to postpone this item until the June 22, 2004 Special Meeting, was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

AMENDED    3.         Notice of Intent to Advertise Revisions to School District Rule 6Gx17-7.17 – Student Dress Code (concurrent with the proposed revisions updating the Elementary and Secondary Rights and Responsibilities Handbooks, 2004-2005)

 

Dr. DeWitt moved to approve the advertisement of his proposed revisions to “School District Rule 6Gx17 – 717 – Student Dress Code,” as outlined in a document that he had provided at the table.  Ms. Finkelstein seconded the motion for discussion purposes.  Dr. DeWitt briefly reviewed the major differences between his proposed “Student Dress Code” and the version that was submitted by staff in the original agenda backup documentation.  Ms. Finkelstein noted that it was “difficult to make a decision based on information received at the table,” and therefore, offered a substitute motion to postpone this item until the June 22, 2004 Special Meeting.  Substitute motion was seconded by Dr. DeWitt and approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

 

THE FOLLOWING ITEM WAS MOVED FORWARD: Administrative Appointments/Transfers (Item VII.B.1)

 

Motion by Ms. Finkelstein, seconded by Dr. DeWitt, to accept the Superintendent’s recommendation for the administrative appointment of Nancy Gindl from Assistant Principal/Northview to Principal/Ernest Ward, effective July 1, 2004, was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

Motion by Ms. Finkelstein, seconded by Dr. DeWitt, to accept the Superintendent’s recommendation for the administrative appointment of Vicki Mathis, from Assistant Elementary Principal/West Pensacola to Director of Alternative Education, effective July 1, 2004, was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

Motion by Ms. Finkelstein, seconded by Dr. DeWitt, to accept the Superintendent’s recommendation for the administrative appointment of Larry Reid, from Assistant Principal/Wedgewood to Principal/Wedgewood, effective July 1, 2004, was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

Motion by Dr. DeWitt, seconded by Ms. Finkelstein, to accept the Superintendent’s recommendation for the administrative transfer of Connie Farish from Principal/Hallmark to Principal/Scenic Heights, effective July 1, 2004, was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

III.               APPROVAL OF MINUTES

1.       04-21-04 SPECIAL MEETING (Re: Budget/Strategic Planning Process)  

2.       04-21-04 SPECIAL MEETING (Re: Appointment of General Counsel)  

3.       04-21-04 SPECIAL MEETING (Executive Session)

4.       04-27-04 SPECIAL MEETING

5.       04-27-04 SPECIAL MEETING (Executive Session)

6.       05-17-04 SPECIAL MEETING (Executive Session)

7.       05-17-04 REGULAR WORKSHOP

8.       05-18-04 SPECIAL MEETING (Re: Impasse)

9.       05-18-04 REGULAR MEETING

 

      Motion by Dr. DeWitt, seconded by Mr. Bergosh, to approve the minutes as listed

(Items 1 through 9), was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

IV.               COMMITTEE/DEPARTMENTAL REPORTS

1.       Stellar Employee Recognition

 

      Mrs. Peggy Pilcher, Coordinator of Volunteer and Business Partnerships, and Mr. Doug Zepp, representative of Members First Credit Union announced that Ms. Debra Odom, School Bus Operator, was the Stellar Employee of the Year (2003-2004 School Year).  Ms. Odom received a plaque from the School District and a check in the amount of $500 donated by Members First Credit Union. 

 

2.       PTA Presentation

 

      Ms. Debbie King, President, Escambia County Council PTA (ECCPTA), gave a brief update of the recent and upcoming activities of the PTA and expressed her appreciation to the Board and the Superintendent for their support.

 

ADD          3.   “Project Impact 100” (Northwest Florida Blood Center) – Resolution

 

The Superintendent read the following resolution:

 

                  WHEREAS, a need for volunteers to donate blood continues to be critical in our community; and

                        WHEREAS, the number of new blood donors continues to decrease; and

                WHEREAS, the Northwest Florida Blood Center continues to lose eligible donors because of new federal guidelines; and

         WHEREAS, there is a need to educate young children about the importance of blood donations as it promotes self awareness, community service, and knowledge about disease. 

         NOW, THEREFORE, BE IT RESOLVED, that the School Board of Escambia County, Florida endorses the grant application of the Northwest Florida Blood Center for “Project Impact 100.” 

 

                  Motion was made by Ms. Finkelstein, seconded by Mr. Bergosh, to adopt the “Project Impact 100” (Northwest Florida Blood Center) resolution.  Dr. DeWitt advised that he would abstain from voting on this item and had filed a Memorandum of Voting Conflict Form.  Motion was approved 3 to 0, with Dr. DeWitt abstaining from vote and Mr. Clark absent for vote.

 

  V.               CONSENT AGENDA

 

The following items were pulled from the Consent Agenda for separate vote: Item V.A.8, Item V.A.58 and Item V.A.59 by Dr. DeWitt; Item V.A.18, Item V.A.41 and Item V.A.43 by Mr. Bergosh*; and

Item V.D.3 and Item V.D.15 (due to a speaker who had requested to address the Board concerning those items).  [*NOTE: Mr. Bergosh filed a Memorandum of Voting Conflict Form for Item V.A.18, Item V.A.41 and Item V.A.43 and abstained from voting on those particular items.]  On motion made by Ms. Finkelstein and seconded by Mr. Bergosh, the Consent Agenda, except for items pulled, was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

A.     Curriculum and InstructION

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “C”)

1.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and West Florida Historic Preservation, Inc.

2.   2004/2005 Full Service School Funding Mutual Cooperative Agreement Renewal between Florida Department of Health, Escambia County, Health Department and the School Board of Escambia County, Florida

3.   The School District of Escambia County, Florida, Elementary and Secondary Assessment and Remediation Plan

DELETED      4.   Request for Teachers to Work Saturday Work Detail During the 2004-2005 School Year at Their

                              Regular Rate of Pay           

5.   Agreement for Medicaid Data Management Partnership 

6.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and Maximus

7.   Florida Diagnostic and Learning Resources Systems (FDLRS)

8.       K-12 Foreign Language Program          

 

Dr. DeWitt moved the approval of the “K-12 Foreign Language Program” (as submitted), with the addition of the following proposal (as outlined in a handout that he provided at the table): 

1.   The district provides a foreign to elementary students in at least 5 selected schools in the district

2. The district provides qualified teachers to teach these courses for at least 4 days a  week. 

3.   These programs can be provided either during school or after school based on individual schools ability to include in the regular day or for after school-extended day. 

4.   The program be fully voluntary for students and that K-3 be the first priority in establishing a class.

5.      The program be funded from SAI, Title I (where applicable), or any other funds that can be earmarked for this program.

6.      The district will not provide any transportation to accommodate this program, if provided after school, unless it is considered part of the NCLB requirements to provide supplemental academic services and transportation is required.

7.      The first area of foreign language to be considered would be Spanish. 

8.      The Superintendent is to present to the Board at the July meeting an implementation plan for this program to begin for the 04-05 school year for final Board approval. 


Ms. Finkelstein seconded the motion for discussion purposes.  Dr. DeWitt indicated that his proposal was “based on imperical research that a foreign language should be taught at the earliest age possible in order for the ease at which it is learned and the ability to retain, and that there is a high correlation between learning a foreign language and the positive effect that it has on a child’s ability to learn to read in English.”  He believed that it was “critical that the District move into this direction as soon possible.”  Motion was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote.  Clarified his motion. 

 

9.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and Kaleidoscope & Ballet Pensacola, Inc.

10.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and the   Pensacola Children's Chorus, Inc.

11.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and the             Pensacola Museum of Art, Inc.

12.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and the             Pensacola Opera, Inc.

13.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and the       Greater Pensacola Symphony Orchestra, Inc.         

14.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and Pensacola Junior College (College Fair)

15.   Contractual Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and Chris A. Bailey, LMHC

16.   Contractual Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Lakeview Center, Inc. (The Center for Personal & Family Development)

17.   Master Inservice Plan Additions and Deletions for 2004-2005

18.      Exceptional Student Education Federal Entitlement Grants Application: IDEA, Part B and IDEA, Part D Preschool

 

Motion by Dr. DeWitt, seconded by Ms. Finkelstein, to approve “Exceptional Student Education Federal Entitlement Grants Application: IDEA, Part B and IDEA, Part D Preschool” carried 3 to 0, with Mr. Bergosh abstaining from vote and Mr. Clark absent for vote. 

 

19.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and ARC Gateway/Sacred Heart Hospital for 2004-2005

20.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and the Escambia County Sheriff for 2004-2005

21.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and Lakeview Center, Inc., for 2004-2005

22.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and ARC Gateway, Inc., for 2004-2005  (Vocational training program for 18-22 year old students with disabilities)

23.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida, and United Cerebral Palsy of Northwest Florida, Inc., for 2004-2005

24.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and New Horizons of Northwest Florida, Inc., for 2004-2005

25.      Memorandum of Understanding between Southeastern Vocational Services/Lakeview Center and the School Board of Escambia County, Florida for "Option 2/work Readiness Training for 2004-2005

26.   Florida Department of Education Grant for Tobacco Prevention and Intervention Teacher Training Project

27.   The Charter Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and New Road to Learning, Inc. d.b.a. Jacqueline Harris Preparatory Academy

28.   Cooperative Agreement between the School Board of  Escambia County, Florida, and the Community Drug and Alcohol Council (CDAC) (for middle school students)

29.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida,  and the Community Drug and Alcohol Council (CDAC) (for elementary school students)

30.   Carl D. Perkins, Secondary Career and Technical Education for Project Year 2004-2005

31.   Carl D. Perkins, Postsecondary Career and Technical Education for Project Year 2004-2005

32.      Contract between the School Board of Escambia County, Florida and 100 Black Men of Pensacola, Inc.

33.   The Charter Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Pensacola Beach Elementary Charter School

34.   The Charter Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Reaching Your Dreams, Inc., d.b.a. Ruby J. Gainer School for Reaching Your Dreams

35.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and the   Children's Home Society of Pensacola

36.   Amendment to the Charter Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and Beulah Academy of Science, Inc.

37.   The Charter Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Byrneville Conversion Charter School

38.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and Hurricane Island Outward Bound School

39.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and Escambia Bay Marine Institute

40.   Contract between the School Board of Escambia County, Florida and PACE Center for Girls, Inc., Pensacola, (Practical and Cultural Education)

41.      Contract between the Community Action Program Committee, Inc., and the School Board of Escambia County, Florida

 

      Motion by Dr. DeWitt, seconded by Ms. Finkelstein, to approve “Contract between the Community Action Program Committee, Inc., and the School Board of Escambia County, Florida” carried 3 to 0, with Mr. Bergosh abstaining from vote and Mr. Clark absent for vote. 

42.   Contract for Services: Escarosa Coalition on the Homeless

43.   Cooperative Agreement with the Florida Department of Health Escambia Health Department for Title I Pre-K and FRAME

 

              Motion by Dr. DeWitt, seconded by Ms. Finkelstein, to approve “Cooperative Agreement with the Florida Department of Health Escambia Health Department for Title I Pre-K and FRAME” carried 3 to 0, with Mr. Bergosh abstaining from vote and Mr. Clark absent for vote. 

 

44.   Project Touch (Tutoring Outreach for Children of the Homeless)

45.   Title I - No Child Left Behind Act of 2001 - Parts A and D, 2004-2005 Application

46.   Escarosa Career Center Memorandum of Understanding between Workforce Escarosa, Inc., and the School Board of Escambia County, Florida Modification #2

47.   Facility Availability Agreement between Experior Assessment, LLC and the School Board of Escambia County, Florida, George Stone Area Vocational Center

48.   Career and Technical Education Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and the Escambia County Sheriff's Office

49.   The School Board of Escambia County 2004-2005 Vocational Certificate Continuing Workforce Education and Adult General Education Fees

50.   Workforce Escarosa, Inc., Individual Training Account Agreement

51.   Contract between Workforce Escarosa, Inc., and the School Board of Escambia County, Florida for Youth Services WIA 2004-2005

52.   Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Young Men's Christian Association of Pensacola, Florida, Inc.

53.      Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and the First United Methodist Church of Pensacola, Florida, Inc. (NOAH's ARK)

54.   Renewal of the Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and Gulf Wind Council of Camp Fire, Inc.

55.   Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and Creative School Age Child Care, Inc.

56.      Agreement between the School Board of Escambia County, Florida, and Childhood Dreams Learning Center, Inc.

57.   Cooperative Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Camp Fire USA Gulf Wind Council, Inc.

AMENDED  58.   Charter Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Escambia Charter School, Inc.

 

      (NOTE: This item was previously addressed at the June 14, 2004 Regular Workshop.) 

      The Superintendent advised that he wished to amend his recommendation on this item as follows: Recommend that the Board approve the “Charter Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Escambia Charter School, Inc.”(five-year renewal) pending the outcome of legal proceedings that the charter school was currently involved in. 

      Motion was made by Dr. DeWitt to “approve the Superintendent’s recommendation for purposes of discussion.”  Mr. Bergosh seconded the motion for discussion purposes.  Upon inquiry by Mr. Bergosh, Mrs. Odom briefly reviewed the causes for nonrenewal or termination of a charter, as outlined in Florida Statute 1002.33(8)(a).  Motion was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

ADD        59.   FLEX Grant 2004-2005

 

      Motion was made by Dr. DeWitt, seconded by Mrs. Stidham, to approve the “FLEX Grant 2004-2005” for discussion purposes.  Dr. DeWitt referred to the “Budget Narrative Form” (provided in the backup documentation) which included a $200,000 line item for “Consultants for staff development for 2004-05.”  Mrs. Shereč Cagle, Director of Comprehensive Planning, explained that the $200,000 consisted of $100,000 in staff development for Algebra for All and $100,000 in staff development for other curriculum areas.  Motion was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

ADD        60.   Title II, Part A – Teacher and Principal Training and Recruiting Fund

 

B.     FINANCE

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “D”)

1.       Authorization for payrolls and vouchers for the month of July 2004

2.       Check Register for the month of May 2004

3.       Financial Statement for the month of May 2004

4.         Legal Services:

                  Summary of all legal expenses

5.   Legal Services:

                  General Fund

a)   Hammons, Longoria & Whittaker, P. A.                         $1,930.50

b)   Hammons, Longoria & Whittaker, P. A.                         $2,000.17

c)   Hammons, Longoria & Whittaker, P. A.                         $   285.50

d)   Hammons, Longoria & Whittaker, P. A.                         $     67.50

e)   Kievit, Odom & Barlow                                                 $   469.18

f)   Gregory Farrar                      $   100.00

g)   Moyle, Flanigan, Katz, Raymond & Sheehan, P.A.          $   331.19

h)   Allbritton and Gant                                                        $   350.00

i)    Arthur A. Shimek, P.A.                                                 $   500.00

j)    Eric C. Eggen                                                               $   200.00

6.   Legal Services:

                              Risk Management Fund

                a)   Hammons, Longoria & Whittaker, P. A.    $7,164.56                                                                           

7.   Disposal of Capitalized and Non-Capitalized Assets:

                        a)  Auction Lists I and II for June 2004

                        b)  Scrap List I for June 2004

8.       Budget Amendments:

a)      Resolution 10: General Operating Fund

b)      Resolution 9: Other Special Revenue

c)      Resolution 10: Capital Projects Fund

9.       Financial Status Report on Projects and Grants

10.      Update on Response to Escambia County District School Board’s Operational Audit for the period July 1, 2001 through June 30, 2002

11.   Report No. 2004-188 of Escambia County District School Board Florida Education Finance Program (FEFP) Full-Time Equivalent (FTE) Students and Student Transportation for the Fiscal Year Ended June 30, 2003

 

C.     HUMAN RESOURCE SERVICES

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “E”)

1.       Instructional/Professional

a.       Appointments

NAME                 POSITION         DATE       WORK LOCATION

Butcher, Leland                   Law Enf Ins                  05/25/04            George Stone (part-time)

Deen, William                     Teacher                                    05/03/04            Montclair

McGowin, Holly                  Year Long Intern          08/09/04            Bellview Elem

      Sutton, Leila                        Year Long Intern          08/09/04            Bellview Elem  

 

b.       Reappointments

1.       Annual

NAME                                     LOCATION                 DATE

-None

 

2.       Professional

-None

 

3.       4th Year Annual

-None

 

c.       Transfers

NAME                               FROM                          TO                               DATE

Mayo, Patsy             ESE/Hall Ctr           Pensacola               07/19/04

 

                        d.   Out-of-Field

1.       Appointments

-None

 

2.       Reappointments

-None

 

3.       Transfers

-None

           

4.       Other

-None

 

 

 

e.       Resignations/Retirements

Armstrong, Kathleen       Teacher     Pine Forest              06/30/04 (Ret)

Baez-Flores, Wilma        Teacher       Tate                      05/26/04

Bailey, Richard             Teacher        George Stone         06/30/04 (Ret)

Baker, Peggy             Teacher            Beulah                   06/30/04 (Ret)

Beck, Teresa               Teacher             Bellview Mid      05/26/04

Beckett, Megan            Teacher       Warrington Mid        05/26/04

Bell, Eileen                  Teacher           Holm                    06/30/04 (Ret)

Bell, Thomas                Teacher         Woodham              06/30/04 (Ret)

Berggren, Margaret       Teacher          Brentwood Mid      05/26/04 (Ret)

Blair, Frances               Teacher            Jim Allen            05/26/04 (Ret)

Bond, Ronald               Teacher           Washington         06/30/04 (Ret)

Boring, Amy              Teacher             Bailey                05/26/04

Boyer, Alyssa             Teacher            Hallmark              05/26/04

Brune, Patricia           Teacher              Pine Forest         06/30/04 (Ret)

Buck, Bonita              Teacher              Tate                    06/30/04 (Ret)

Bullington, Roy           Teacher             Pensacola           06/30/04 (Ret)

Burkett, Mary            Teacher             Oakcrest             06/30/04 (Ret)

Byrnes, Patricia            Teacher        Warrington Elem      06/30/04 (Ret)

Callaway, Shirley         Teacher          Longleaf               06/30/04 (Ret)

Cefalo, Karen              Teacher          Montclair               05/26/04

Clark, Noreen               Teacher         Sid Nelson      05/26/04

Cobb, Clara               Teacher            Bratt                   06/30/04 (Ret)

Cobb, Jean                 Teacher           Holm                    06/30/04 (Ret)

Colo, Laura               Reading Spec      Hall Ctr                05/31/04

Conklin, Sarah            Teacher              Ferry Pass Mid      05/26/04

Crooke, Barbara           Teacher              Escambia          06/30/04 (Ret)

Crumpler, Jennifer       Teacher             Semmes             05/26/04

Cunningham, Carolyn    Teacher       Ferry Pass Elem    06/30/04 (Ret)

Demarest, Joyce          Teacher          Cordova Park        05/26/04

Desmond, Patricia       Pre-K/ECE Spec    Title I            05/31/04 (Ret)

DeWitt, Gillis              Teacher             Hellen Caro        05/26/04

Dumas, Rosalie          Teacher             Dixon               05/26/04 (Ret)

Edwards, Mary         Teacher        Ferry Pass Elem     06/30/04 (Ret)

Elowe, Revonda        Teacher        Ferry Pass Mid    05/26/04 (Ret)

Ewing, Thomas        Teacher          Bellview Mid        05/26/04 (Ret)

Exner, Bonnie          Teacher           Ransom            06/30/04 (Ret)

Ferguson, Bernadette     Teacher        Title I           05/26/04

Fitzgerald, Isabel       OJT Coord      Woodham        06/30/04 (Ret)

Fulford, Jane          Teacher             Bellview Elem       05/26/04

Garthwaite, Mavis    Principal          Scenic Heights      06/30/04 (Ret)

Gillette, Betty           Teacher           Sherwood           06/30/04 (Ret)

Glaeser, Erica      Teacher              Bellview Mid        05/26/04

Glass, Marian      Teacher             Fine Arts             05/26/04

Gross, Judith        Teacher           Escambia       06/30/04 (Ret)

Herip, Brenda       Teacher           Spencer Bibbs       05/26/04

Hire, Patricia       Teacher             George Stone   06/30/04 (Ret)

Hoag, Amy        Teacher          West FL High        05/26/04

Hopkins, Shirley   Teacher            Holm            06/30/04 (Ret)

Hudson, Therese       Teacher       Bratt               05/26/04

Ives, Gary              Teacher       Tate               06/30/04 (Ret)

Jackson, Lorene      Teacher       Weis               06/30/04 (Ret)

Jefferson, Charles      Teacher      Washington          05/26/04 (Ret)  

Johnson, Janice      Teacher       Workman         06/30/04 (Ret)

Jordan, Viola        Teacher         Pensacola          06/30/04 (Ret)

Josey, Linda         Teacher           Molino Park     06/30/04 (Ret)

Kinard, Virginia   Teacher           Pine Meadow      06/30/04 (Ret)

King, Ola         Teacher            Holm                06/30/04 (Ret)

Kolman, Diane       Teacher       ESE/Hall Ctr         06/30/04 (Ret)

Kuhn, Russell      Teacher       Bailey       06/30/04 (Ret)

Levi-Senigaglia, Micol   teacher (part-time)   Cook     05/26/04

Lino, Myrna      Teacher     Spencer Bibbs               05/26/04 (Ret)

Lunney, Peter      Teacher         Brentwood Mid     05/26/04

Martin, Tiffany         Teacher      Lipscomb        05/26/04

Mathis, Pamela      Principal      Ernest Ward      06/30/04 (Dis Ret)

McDaniel, Elaine    Teacher         Pine Forest   06/30/04 (Ret)

McKay, Carolyn   Teacher      Bailey               06/30/04 (Ret)

McLaurin, Colbert    ROTC Ins      Pensacola        06/30/04 (Ret)

Moore, Angela          Teacher            Semmes       05/26/04

Morris, Delores        Principal      Wedgewood        06/30/04 (Ret)

Mort, Ronda        Teacher            Cook                    05/26/04

Newman, Mary        Psychologist   Hall Ctr    06/30/04 (Ret)

Palo, Carl               Teacher            ESEAL       06/30/04 (Ret)

Parker, Carol          Learning Res Spec     FDLRS      06/30/04 (Ret)

Patterson, Gail        Psychologist         Hall Ctr          06/30/04 (Ret)

Petersen, William      Teacher        Jim Allen        06/30/04 (Ret)

Priest, Katina         Teacher        Hallmark       05/26/04

Redmond, Erin         Teacher             Title I         05/26/04

Redmond, Glenda     Teacher      Brentwood Elem     06/30/04 (Ret)

Reynolds, Barbara     Teacher           Ransom     06/30/04 (Ret)

Richard, Kristina       Teacher     Edgewater        05/26/04

Robinson, Harriett    Teacher         Pine Forest        06/30/04 (Ret)

Robinson, Sandra     Teacher      Alt Ed             06/30/04 (Ret)

Russell, Anthony    Teacher         Spencer Bibbs        05/26/04

SanSouci, Lourdes      Teacher       Tate       05/26/04 (Ret)

Schuster, Suzanne   Teacher       Edgewater      05/26/04

Sears, Kathleen           Teacher     Escambia      05/26/04

Shipley, Wilburta       Teacher           Weis         05/26/04 (Ret)

Shirley, Laura        Teacher          Hellen Caro      05/26/04

Smith, Georgia     Teacher           Spencer Bibbs   06/30/04 (Ret)

Smith, Martha     Teacher        West FL High       06/30/04 (Ret)

Smith, Ruth    Teacher               Pleasant Grove       06/30/04 (Ret)

Sneed, Ruth         Counselor     Suter             06/30/04 (Ret)

Stedman, Sarah       Teacher         Lipscomb        06/30/04 (Ret)

Stewart, Calvin      Teacher (part-time)    Brownsville    05/26/04

Terrell, Kathy      Teacher         Ferry Pass Mid     05/26/04 (Ret)

Therriault, Russell     Teacher   Ransom             06/30/04 (Ret)

Thomas, Charles   Director   Alt Ed            06/30/04 (Ret)

Thomas, Mary     Teacher              Northview          06/30/04 (Ret)

Thomas, Ralph   Teacher      Montclair          05/26/04 (Ret)

Thomas, Sue   Teacher      Pine Meadow      06/30/04 (Ret)

Upshaw, Gary   Teacher      Workman          05/26/04 (Ret)

Van Dyke, Shlaina     Teacher        Warrington Mid    05/26/04

Vannerson, Judith    Speech Lang Path    Molino Park    05/26/04 (Ret)

Waitman, Janice   Teacher      Pensacola            05/26/04

Weigel, Danielle     Teacher     West Pensacola      05/26/04

Whitaker, Melissa      Teacher     Bellview Mid         05/26/04

Witherell, Jennifer        Teacher  Edgewater           05/26/04

Wolcott, Mark         Teacher           ESE             06/30/04 (Ret)

Wood, Daniel         Teacher         Escambia           06/30/04 (Ret)

Woodward, Paula   Teacher       Warrington Mid     06/30/04 (Ret)

Yots, Arlene        Teacher         Ferry Pass Mid    05/26/04 (Ret)

Zepp, Shelley      Speech Lang Path    Hellen Caro   05/26/04

 

f.        Special Requests

1.   Request approval for leave of absence without pay for the following personnel:

 

Hamrac, Stephanie   Teacher/Bellview Mid        2004-05 School Year

Petersen, Melissa   Teacher/Warrington Elem   2004-05 School Year    

           

2.   The following year long intern contracts expired on May 26, 2004:

 

Blanchard, Karen                      Bellview Elem

Brand, Erin                               Brentwood Elem

Fletcher, Karen                         Bellview Elem

 

3.   Reappointment of the following Child Care Site Directors for the 2004-05 School Year:

 

            Dillard, Alice                             Semmes

            Herring, Letha                           Hallmark

            Olsen, Lynne                             Bellview Elem

            Purifoy, Sylvia                           Ensley

            Reynolds, Gloria                        Brentwood Elem

            Shirah, Anna                             Sid Nelson

            Thomas, Joyce                          McArthur

            Thortis, Carolyn             Bratt

 

4.   Request approval for Candyce Cooper, teacher to continue working in the Title I Migrant program through June 30, 2004, and to be paid at her regular hourly rate of pay from Title I funds.                                                 

 

5.       Request approval for Angela Stevens, teacher to work the months of June and July and to be paid at her hourly rate of pay from Title I funds.  She will be conducting training for Project Challenge.

 

6.       Request approval for Jessica Crites and Sonia Miller, teachers to work the months of June and July and to be paid at their regular hourly rate of pay at Washington High pool.  They will be paid from the Aquatic Center budget.

 

7.       Request approval for Gena Diaco, teacher to work from May 27, 2004 through June 4, 2004 in a summer program called “Kamp for Kids” and to be paid at her regular hourly rate of pay from FIN grant.

 

8.       Request approval for the following Speech Language Pathologists to work the months of June and July and to be paid at their regular hourly rate of pay:

 

                                    Vessa Cartmill

                                    Charla Calder

                                    Sara Moore

                                    Ricki Simmons

                                    Pam Akin

 

9.       Request approval for Ron Ayson, teacher to work the months of June and July to teach ESE students at Escambia River Outward Bound and to be paid at his regular hourly rate of pay.

 

10.      Request approval for Melvina Ervin, ERT, Spencer Bibbs to work the month of June and to be paid at her regular hourly rate of pay from SAI and School Improvement funds.  Ms. Ervin will be evaluating the curriculum, data and student’s daily schedule for the upcoming school year.

 

11.      Correct retirement date for Eugenia Pettipiece, teacher at Navy Point to read June 30, 2004.

 

12.      The following personnel are working summer school:

 

                                                Benjamin, Anne             West Pensacola

                                                Carey, Julie                               Holm

                                                Caver, Cathy                             Montclair

                                                Cross, Shannon                         Bellview Elem

                                                Flagg, Susan                              Bellview Elem

                                                Geiger, Kristin                           Yniestra

                                                Hatten, Amanda                        Pine Meadow

                                                Kirkland, Linda                          West Pensacola

                                                Locklear, Amy                          Holm

                                                Merkel, Barbara                        Montclair

                                                Minella, Melissa                        Blue Angels

                                                Nettles, Regina                          Pine Meadow

                                                Newman, Brandy                      Holm

                                                Rivers, Diana                            Montclair

                                                Sexton, Cee-Em                        Montclair

                                                Shilston, Lenora             Bellview Elem

                                                Smith, Laura                             Bratt

                                                Stanton, Carolyn                        Montclair

                                                Tucker, Alicia                           Holm

                                                Turner, Sue                               Bellview Elem

                                                Williams, Rachel                        Pine Meadow

                                                Boggan, Elmyra             Holm

                                                Cross, Patricia                           Bellview Elem

                                                Eyre, Melissa                            Yniestra

                                                Gilmore, Mary                           Pine Meadow

                                                Graves, Alecia                          Yniestra

                                                Hendrieth, Alethea                    Pine Meadow

                                                Hill, Dawn                                Montclair

                                                Kasper, Kimberly                      Bellview Elem

                                                Keszthelyi, Gena                       Bellview Elem

                                                Little, Elizabeth                          Bellview Elem

                                                Long, Jan                                  West Pensacola

                                                McCandless, Lisa                      West Pensacola

                                                Nicks, Angela                           Montclair

                                                Pettipiece, Eugenia            West Pensacola                       

                                                Sanders, Nelda                          Pine Meadow

                                                Schwarz, Teresa                       Bellview Elem

                                                Sorrell, Lillie                              Holm

                                                Stabler, Stephanie                      Pine Meadow

                                                Wade, Lori                                Blue Angels

                                                Ward, Susan                             Yniestra

                                                Wells, Elaine                             Bellview Elem

                                                Williams, Sallie                          Bellview Elem

                                                Womack, Tamiko                      Yniestra

                                                Yates, LaTandrial                      Yniestra

                                                Cope, Amy                               Bellview Elem

                                                Ferrell, Patricia                          Holm

                                                Gafford, Wanda                         Bratt

                                                Hayes, Yaneickia                      Holm

                                                McClintock, Kathy                    Blue Angels

                                                Porterfield, Patrice                    West Pensacola

                                                Saunders, Ouida                        Montclair

                                                Tripp, Harry                              Pine Meadow

                                                Turner, Benita                           Montclair

                                                Wansley, Judy                           Montclair

                                                Williams, Stella                          Yniestra

                                                Adams, Jackie                           Montclair

                                                Andrews, Cassandra                 Yniestra

                                                Benton, Amanda                       Montclair

                                                Bower, Victoria                         West Pensacola

                                                Brye, Mary                               Montclair

                                                Burch, Mary                             Pine Meadow

                                                Case, Mary                               Holm

                                                Cash, Robin                              West Pensacola

                                                Choat, Anne                              Yniestra

                                                Coker, Jo                                  Bellview Elem

                                                Coy, Debra                               Yniestra

                                                Cruz, Olivia                               Holm

                                                Dean, Rosa                               Yniestra

                                                Dorough, Deborah                     Montclair

                                                Dungan, Deborah                      Blue Angels

                                                Edwards, Mary                         Holm

                                                Franklin, Bakari             Yniestra

                                                Garber, Patsy                            Bellview Elem

                                                Garrett, Jennifer                        Bellview Elem

                                                Garrison, Pamela                       Yniestra

                                                Gunn, Kimberly             Montclair

                                                Habbard, Leslie                         Montclair

                                                Harvey, Ila                                Montclair

                                                Hendrieth, Paula                        Holm

                                                Holley, Mary                             Pine Meadow

                                                Hudspeth, Carolyn                     Blue Angels

                                                Jenkins, Pamela                         West Pensacola

                                                Johnson, Jacquelyn                    Bratt

                                                Jones, Kelli                               Pine Meadow

                                                Jones, Susan                             Bratt

                                                Keating, Pamala                        Yniestra

                                                Knight, Connie                          Holm

                                                Mack, Felicia                            Bellview Elem

                                                Mashon, Linda                          Yniestra

                                                Mayhew, Jan                            Bellview Elem

                                                McKinnon, Angelina                  Yniestra

                                                McLaughlin, Jonnie                    West Pensacola

                                                McNair, Stacy                           Pine Meadow

                                                McQueen, Majorca                   West Pensacola

                                                McVey, Lisa                             West Pensacola

                                                Musgrove, Jeripaula                   West Pensacola

                                                O’Reilly, Dana                          Holm

                                                Overby, Tracey                         Montclair

                                                Padgett, Dynita                         Montclair

                                                Perryman, Elsie                         Blue Angels

                                                Potter, Karen                            Pine Meadow

                                                Pridgen, Janet                           Bellview Elem

                                                Rickman, Jamie                         Blue Angels

                                                Roberson, Felicia                       Bellview Elem

                                                Ross, Diane                              West Pensacola

                                                Samaras, Mary                          Montclair

                                                Sharp, Ashley                            Montclair

                                                Stevenson, Natalie                     Bratt

                                                Taylor, Chuck                           Montclair                     

                                                Timms, Betty                            Montclair

                                                Uriz, Karen                               Montclair

                                                Ward, Vickie                             Montclair

                                                Williams, Brenda                       West Pensacola

                                                Williams, Sharon                        Pine Meadow

                                                Wright, Etter                             Holm

                                                Barker, Patricia                         Yniestra

                                                Ford, Rodney                            Yniestra

                                                Harris, Angela                           Yniestra

                                                Chodkiewicz, Candy                  Tate

                                                Williams, Canel                         Tate

                                                Givens, Norma                          Tate

                                                McClendon, Carolyn                  Tate

                                                Smith, Barbara                          Tate

                                                Whedon, Scott                           Tate

                                                Reynolds, John                          Tate

                                                Gilmore, Dale                            Tate

                                                Gulley, Walter                           Tate

                                                Rettig, Kent                              Tate

                                                Weatherford, Andy                    Tate

                                                Webre, Laurie                           Tate

                                                Telatovich, Linda                       Tate

                                                Quina, Ron                                Tate

                                                Moorer, Lizzie                           Tate

                                                Pettway, Carol                          Tate

                                               

13.      Request approval for the following personnel to work summer school and to be paid at their regular hourly rate of pay to oversee summer school.  They are to be paid from summer school funds:

 

Jones, Lenore                            West Pensacola

McIntosh, Carol                        Montclair

Montgomery, Karen                  Blue Angels

Nichols, Charlie             Yniestra

Shuford, Rhonda                        Holm

Watson, Mary                           Bratt

Wilson, Denny                           Pine Meadow

Woodham, Paula                       Bellview Elem

 

14.      Request approval for the following personnel to work in the Fast ForWord Summer Program at various locations and to be paid at their regular hourly rate of pay from IDEA Funds:

 

Jennings, Norma                        Ensley

Pate, Natalie                             Hallmark

Shoupe, Tonya                          Hallmark

Peacock, Judy                           Scenic Heights

Schellang, Georganna                Lipscomb

Waldrop, Sheila                         Holm

 

15.      The following personnel are working summer school at George Stone:

 

Ard, Mark                                 Andrews, Melba

Brake, Louie                             Cisar, Andrew

Geller, Benjamin                        Langnau, Pat

Metcalf, Brian                           Morgan, James

Nevels, James                           Nock, Sr, Richard

Poolson, Jules                            Robitzsch, Richard

Spoke, Craig                             Stafford, Patricia

Sumrall, Drew                           Wall, John

Webb, Mark                              Weeks, Terry

 

16.   The following personnel are working Extended Summer School:

                                   

Holm                                        Escambia Westgate

 

Diaco, Gena                              Bosso, Tina

Henry, Meredith                        Centaure, Heather

Isabelle, Betty                           Diamond, Melissa

Johnson, Anita                           Durand, Rachel

Posley, Kimberly                       Gindl, Francis

Russell, Theresa                        Hardy, Robyn

Stoker, Terri                              Ives, Melissa

Thomas, Meathor                      Knowlton, Byron

Vertz, Jennifer                          Martin, Rhonda

                                                McGill, Barbara

West Pensacola                                    Meyer, Judith

                                                Parrish, Gretchen

Danks, Leslie                            Shields, Susan

Deale, Lisa                               Smiley, Elizabeth

Delorm, Tonya                          Smith, Georgetta

Glover, Rochelle                        Watson, Phyllis

Tart, LaVonda                          Wise, Amber

Zayzsly, Francoise

Tolbert, Nancy                          Hospital Homebound

 

Lakeview                                  Daniel, Sandra

                                                Jones, Carolyn

Kirkland, Tammie                      Powers, Rebecca

Pope, Larry                               Rankin, Wanda

Gillard, Vivian                           Serbus, Paula

Keyes, Michael                         Stacey, David

Howell, Frank                           Wright, Lisa

 

Washington

 

Malden, Fannie

 

17.   Request approval for Edward Seitz, teacher to provide training and technical support for various Title I programs from May 27 through July 30, 2004.  He is to be paid at his regular hourly rate of pay from Title I funds.

 

18.   Request approval for the following instructional personnel to attend a four-day (July 13- 16, 2004 and July 26-29, 2004) summer academy and to be paid a stipend of $800 from Just Read, Florida Office:

 

July13 – July 16, 2004

 

Bellview Elem                           Carver/Century

 

Bloch, Rachel                            Fountain, Venetia

Corley, Melynda                        Green, Patsy

Kivlan, Marsha                          Hendrix, Deana

                                                Henry, Meredith

Beulah                                      Jones, Susan

                                                Peasant, Mary

Ciccone, Cathy

Forbes, Malinda                       Cook

Jones, Julie

Miller, Tammy                           Anthony, Kimberly

Wells, Elaine                             Moshell, Peggy

 

 

Spencer Bibbs                           Cordova Park

 

DeWise, Maria                          Butler, Betty

Ervin, Melvina                           Guy, Carolyn

Lamy, Mary

Lewis, Jeanice                          Edgewater

Rich, Renita

Womack, Tamiko                      Henderson, Jennifer

 

Brentwood Elem                       Hallmark

 

Black, Pat                                 Edwards, Lynnette

Brown, Audrey                         Ewing, Tally

Giles, Melissa                            Graves, Alecia

Grant, Elizabeth                  Martin, Cindy

Kite, Wendy                              Randolph, Philicia

Lamar, Ordeane                          Williams, Gwenda

McGirr, Gale                             Yates, LaTandrial

Spears, Rhonda

 

Spirakis, Patricia                        Holm

Voeltz, Nikki

                                                Chandler, Lynette

Byrneville                                 Creel, Susan

                                                Farrell, Victoria

Dunsford, Tammi                      Fischbeck, Vicki

                                                Greene, Kara

Hellen Caro                              Hawk, Vonda

                                                Knight, Connie

Beebe, Lori                               Locklear, Amy

Dillon, Mary                              Mayberry, Louise

Hart, Mandi                              Stetson, Scott

Kirkland, Bethany                      Wright, Etter

Livingston, Monica

Lincoln Park                             Pine Meadow

 

Arnold, Song                             Avery, Penny

Britt, Valerie                             Crosby, Patricia

Garrett, Annie                           Dorman, Susan

Johnson, Margarte                     Edmunds, Cathee

Johnson, Sandra                        Jordan, Peggy

Lanier, Ida                                Kirchharr, Jennifer

Mathis, Alicia                            Newcome, Jan

Thomas, Deena                         Stalter, Lisa

Waldrop, Sheila

Wright, Diane                            Scenic Heights

Wright, Mary

                                                Brown, Lynn

Lipscomb                                  Calder, Janette

                                                Hobbs, Kathy

Mattox, Karen                           Richards, Leslie

Moore, Sara

                                                Semmes

Longleaf

                                                Ferrell, Patricia

Campbell, Glenda                      Gudaitis, Patricia

Cuebas, Susan                           Hambrick, Donna

Deen, Pam                                Jacobi, Anne

Hepburn, Sioux                          Roby, Deborah

Keszthelyi, Gena                       Roland, Marilyn

McCorvey, Margaret                 Stanfill, Karol

Owens, Stella                                                   

Pitman, Tammy                         Sherwood

Schwarz, Teresa

Silivios, Paula                            Emmons, B

Stephens, Cynthia                      Smith, Peggy

Williams, Sallie

Winstead, Deborah                    West Pensacola           

Wolcott, Cheryl

                                                Cashion, Penellopi

Montclair                                  Danks, Leslie

                                                Glover, Rochele

Deen, William                           Nichols, Pam

                                                Rabbysmith, Marcia

Navy Point                                Tart, LaVonda

                                                Zaysly, Fran

Coon, Rose

Jordan, Julie                              Yniestra

Kennedy, Elizabeth

Messer, Jennifer                        Collins, Kathy

                                                Drummond, Shannan

Warrington Elem

 

Walmer, Ashley

 

                        July 26 – 29, 2004

Bellview Elem                           Lincoln Park

 

Pridgen, Janet                           Boyles, June

Cope, Amy                               Dean, John

Ellsworth, Renae                       Vernboncoeur, Chang-tse

Hacker, Laura                           Wilkerson, Thelma

Vertz, Jennifer

                                                McArthur

Beulah

                                                Huggins, Lori

Branin, Wanda

Coker, Jo                                  Oakcrest

Cross, Patricia

Garber, Patsy                            Boggan, Ella

Jones, Sylvia                             Jackson, Dawn

Louis, Cynthia                           Nicks, Angela

Nott, Jennifer                            Rivers, Diana

Preston, Melissa                        Swinney, Darryl

 

Spencer Bibbs                           Pine Meadow

 

Alidor, Bernard                         Berry, Nancy

McMillan, Rosemary

Spencer, Janet                           Scenic Heights

Womack, Tamiko

                                                Bernhardt, Candace

Bratt

                                                Semmes

Galloway, Tammy

                                                Deese, Rebecca

Brentwood Elem                       Seitz, Freida

 

Brand, Erin                               Suter

Fleming, Mary

Hamilton, Cathy                        Elebash, Beverly

Porto, Kathy

Sellier, Beverly                          Weis

Trawick, Cindy

                                                Johnson, Anita

Cook

                                                West Pensacola

Estilong, Aurelia

                                                Deale, Lisa

Hall Center                               Jurczak, Teresa

                                                McQueen, Majorca

Daniel, Sandra                           Porterfield, Patrice

 

Holm

 

Stoker, Terri

 

 19.  Request approval for the following School Technology Coordinators to work the months of June or July to install software and upgrade computers.  They are to be paid at their regular hourly rate of pay from Public School Technology Funds:

 

            Bennett, Gary                            Washington

            Hunt, Harold                             Bellview Mid

            Johnston, Deborah                     Myrtle Grove

            Miller, Steven                            Woodham

            Pate, Natalie                             Hallmark

            Pippen, Fred                              Bailey

            Rohr, Randall                            Workman

            Stallworth, Carolyn                    Tate

            Webb, Mark                              West FL High

            White, Bernie                            Warrington Mid

 

20.  Request approval for the following personnel to work Saturday Work Detail for the 2004-05 school year and to be paid at their regular hourly rate of pay from SAI funds:

 

Smith, Barbara                         Tate

         Viviano, Gelenda                       Tate

         Gaut, Carrie                              Tate

         Venettozzi, David                      Tate

         Satterwhite, James                    Tate

         Reyes, Roberto                         Tate

         Ames, Sandra                           Pine Forest

Briggs, Rose                             Pine Forest

         Bergstrom, George                    Pine Forest

Creel, Jeff                                 Pine Forest

         Culley, Edward                          Pine Forest

Flick, Bruce                              Pine Forest

         Humphreys, Bruce                    Pine Forest

Kohr, John                                Pine Forest

         Legassey, David                        Pine Forest

Mangram, Greg                         Pine Forest

         Messer, Lyle                             Pine Forest

         Perkins, Pearl                            Pine Forest

         Pollard, Jerry                             Pine Forest

            Rigby, David                             Pine Forest

 

21.   Request approval of attached Contract and Resolution for District Participation in the Panhandle Management Development Network for the 2004-05 school year. 

 

2.       Educational Support Personnel

a.       Appointments

NAME                  JOB TITLE         EFF DATE       LOCATION    

    Allen, Steve            Cust Wrkr I        05/05/2004        Washington

    Boren, Matthew W   Cust Wrkr I       05/03/2004        Pine Forest

    Boyd, James R.       Cust Wrkr I        06/03/2004        Tate High

    Broadnax, Gloria      Cust Wrkr I        06/03/2004        Woodham

    Bui, Thamh Van      Cust Wrkr I          05/06/2004        Bailey Mid

    Edwards, Eric         Cust Wrkr I          05/05/2004        George Stone

    Fails, Deramus        Cust Wrkr I         04/28/2004**     Clubbs Mid

    Flynn, Teresa         Cust Wrkr I          05/03/2004        Pine Forest

    Gainey, William        Maint Mech I       06/03/2004        Maintenance

    Heard, Juanita (Prom)    Admin Clerk II   04/20/2004*      Yniestra Elem

    Henderson, Wilson L    Cust Wrkr I      06/03/2004        Bailey Mid

    Hill, Debbie (Prom)       Acctg Spec III    05/19/2004   Accts Payable

    Holliday, Carolyn        Cust Wrkr I         05/24/2004        Woodham

    Houston, Lacarsha    Cust Wrkr I          05/20/2004        Bailey Mid

    King Sr., Henry        Cust Wrkr I          05/17/2004        Brentwood Mid

    Kyser, Carmelita       Cust Wrkr I          05/06/2004        Workman

    Lake, John               Cust Wrkr I         05/24/2004        Tate High

    Mims, James            Cust Wrkr I        05/05/2004        Woodham

    Odom, Margaret      Cust Wrkr I         05/24/2004        Tate High

    Robinson, Brenda E     Cust Wrkr I       05/10/2004        Woodham

    Scott, Shvangela        Cust Wrkr I       05/26/2004        Northview Hi

    Shoemaker, Eddie        Cust Wrkr I     05/03/2004        Pine Forest

    Shoemaker, Flora        Cust Wrkr I      05/04/2004        Washington

    Spencer, Larry           Cust Wrkr I       05/24/2004        Wedgewood

    Williams, China          Cust Wrkr I         05/10/2004        Pine Forest

 

(NOTE: Above positions approved by staff to advertise for permanent hire unless otherwise noted.)

 

*Worker’s Compensation OJT Placement – Documents received 05/06/2004.

     **Inadvertently omitted from the May agenda. 

 

b.       Temporary Promotions

                NAME                  FROM                TO                        DATE 

             Dixon, Frieda          Admin Clerk II        Sch Data Spec I    06/01/04

           Spencer Bibbs        Spencer Bibbs               *

 

Smith, Angela       Cust Wrkr I         Cust Wrkr II       04/28/04**

                          Sherwood Elem       Sherwood Elem             *

 

*Temporary promotion due to hiring freeze.

**Documentation received on 05/13/2004.   

                                                        

c.       Resignations/Retirements

NAME                          JOB TITLE        EFF DATE       LOCATION

                              Baldwin, Gloria (Ret)     Sch Bus Oper      05/31/2004        Transportation

                              Banacia, Candy  (Ret)     Cust Wrkr I         05/21/2004        Longleaf

                              Barrow, Wilda (Ret)      Teacher Asst       05/21/2004        Carver/Century

                              Bates, Barbara (Ret)     Teacher Asst      05/21/2004        Lincoln Park

                              Bellamy, Miriam (Ret)    Sch Bus Oper    05/21/2004        Transportation

                              Bloxson, Peggy (Ret)     Fd Srvc Asst I     05/21/2004     Ferry Pass Mid

                              Collins Jr, Lewis (Ret)    Sch Bus Oper       05/21/2004    Transportation

                              Driver, Linda (Ret)       Tchr Asst Spec    05/21/2004        Tate High

                              Durant, Mary (Ret)        Fd Srvc Mgr I   05/31/2004        Sherwood Elem

                              Enfinger, Dorothy  (Ret)    Admin Clerk II    05/28/2004    George Stone

                              English, Lucy (Ret)          Tchr Asst Spec    05/21/2004    Workman Mid

                              Floyd, Linda              Sch Bus Oper           05/12/2004     Transportation

                              Gilchrist, Charlie (Ret)      Tchr Asst Spec     05/31/2004   Blue Angels     

                              Gulley, Robert              Cust Wrkr I           05/20/2004    Woodham High

                              Hall, Diane L (Ret)        Admin Sch Sec III   06/09/2004 Longleaf

                              Harvey, Sylvia  (Ret)      Fd Srvc Asst II     05/31/2004  Brownsville

                              Holmes, Edgar         Sch Bus Oper          05/21/2004       Transportation

                              Jackson, Violet L (Ret)    Teacher Asst      05/21/2004        Semmes Elem

                              Johnson, Verna (Ret)     Erly Childh’d Asst    05/31/2004     Semmes Elem

                              Junior, Tremetrice     Erly Childh’d Asst       05/21/2004      McMillan

                              Keenan, Sandra  (Ret)  Sch Bus Oper        05/21/2004    Transportation

                              Lassitter, Carolyn (Ret)     Teacher Asst      05/31/2004        Warrington Elem

                              Leverette, Teresa (Ret)   Sch Data Spec II    05/28/2004    Spencer Bibbs

                              Lowe, Norma (Ret)       Admin Clerk II      05/26/2004    Hallmark Elem

                              Mead, Clatye M (Ret)     Tchr Asst Spec   05/21/2004    Pleasant Grove

                              Morris, Belinda          Cust Wrkr I         02/24/2004        Bellview Elem

                              Moultrie, Mary Jo (Ret)     Fd Srvc Asst I     05/24/2004    Workman Mid

                              Pickett, Ivy (Ret)           Sch Bus Oper        05/21/2004   Transportation

                              Reeves, John M (Ret)        Plumber I       04/30/2004*     Maintenance

                              Stackpole, Mary (Ret)   Fd Srvc Asst I      05/24/2004    Workman Mid

                              Townson, Melba (Ret)   Fd Srvc Asst I     05/21/2004     Northview High

                              Williams, Carlton       Cust Wrkr I         05/21/2004        Beulah Elem

                              Williams, Shirley (Ret)     Tchr Asst Spec    05/21/2004    Esc Westgate

                                   

                             *Documents signed on 05/20/2004.

                                                                                   

d.       Terminations

NAME                         JOB TITLE              EFF DATE       LOCATION

      Culliver, Lana                Tchr Asst Spec      05/17/2004        Bellview Mid

 

e.       Suspensions

-No items submitted  

ADD                        - Employee #5501-0851-3 be suspended for three working days without pay beginning June 16, 2004 for misconduct. 

 

f.        Dismissals  

      -No items submitted

 

g.       Leave of Absence                          

NAME                       TITLE/LOCATION       DATES             REASON

        Bouie, Lessie           CWI/Washington Hi      06/14/04-12/03/04  Medical*

        Hudgins, Tonia (Ext)    Adm Sch Sec I/Woodham    05/10/04-09/01/04   Medical

        Morris, Shelia       Sch Data Spec II/ESE Dept  05/17/04-6/14/04   Medical*          

                                                     

*FMLA

                                                                                                                                           

                        h.   Special Requests

-     Request approval for employee #5501-0411-10 to return to work per return-to-work agreement, effective 05/03/2004.   

 

3.       Risk Management

a.   Property, Boiler Machinery and Crime Insurance

b.       Safety & Security Best Practices Self-Assessments

c.       School Safety Inspections

d.       Automobile Liability Settlement

 

4.       Employee Services

-No items submitted

ADD                1.   Memorandum of Understanding between the Escambia District School Board and the Escambia Education Association

 

5.       Affirmative Action

-No items submitted      

 

D.     PURCHASING

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “F”)

1.       Bid Award:  Counters-Serving Line Equipment & Heavy Duty Equipment, Bid #043203

2.       Bid Award:  First Aid Supplies, Bid #042804

 

3.       Bid Award:  Full HVAC Maintenance Agreement, Bid #043102

 

Motion was made by Dr. DeWitt, seconded by Mr. Bergosh, to approve “Bid Award: Full HVAC Maintenance Agreement, Bid #043102.” 

The Board recognized Robert Miller of Johnson Controls, Inc., who indicated that his company wished to file a formal protest on this particular bid award.  He was advised however, by Mrs. Allison Watson, Senior Purchasing Agent, that a “Notice of Protest” must have been filed within seventy-two (72) hours of the bid award posting.

Motion carried 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote.

 

4.       Bid Award:  Art Paper, Bid #043004

5.       Bid Rejection: Maintenance Agreement for Refrigeration, A/C, and Heating Equipment, Bid #042402

 

Motion was made by Ms. Finkelstein, seconded by Mr. Bergosh, to approve “Bid Rejection: Maintenance Agreement for Refrigeration, A/C, and Heating Equipment, Bid #042402.” 

The Board recognized Robert Miller of Johnson Controls, Inc., who expressed his concern with this particular bid rejection. 

Motion carried 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

6.       Bid Renewal:  Natural Flavored Beverages and Dairy Products, Bid #023203

7.       Bid Renewal:  Physical Examinations for School Bus Drivers, Bid #014604

8.       Bid Renewal:  Slush-Type Beverages, Bid #004803

9.       Bid Renewal:  Baked Goods, Bid #023503

10.      Bid Renewal:  Reconditioning of Football Equipment, Bid #002804

11.      Bid Renewal:  Computer Maintenance Agreement, Bid #014204

12.      Bid Renewal:  A La Carte Food Items, Bid #023303

13.      Bid Renewal:  Employee Assistance Program, RFP #102-90

14.      Bid Renewal:  Worker’s Compensation Managed Care Arrangement, RFP #11-99

15.      Bid Extension:  Maintenance Agreement for Refrigeration Equipment, Bid #59-99

16.      Annual Agreement Renewal:  Pre-Employment Drug Testing

17.      Annual Agreement Renewal:  IBM Mainframe Equipment Maintenance and System

Software Support

18.      Annual Agreement Renewal:  Maintenance and Support for Meridian SL1 Phone and Voice Mail Systems

19.      Annual Agreement Renewal:  Cisco Router Maintenance

20.      Annual Agreement Renewal:  Fiber Network Maintenance

21.      Annual Agreement Renewal:  Administration of Hepatitis B Shots

22.      Annual Agreement Renewal:  Energy Management Services- Preventative Maintenance Services for HVAC Equipment

23.      Pricing Agreement:  Food Service Cleaning Supplies

AMENDED 24.   Agreement Renewal:  Novell GroupWise Software License

25.      Dell Computers for Bellview and Wedgewood Middle Schools

26.      Floor Equipment for Custodial Department

27.      Dell Computer Lease for West Florida High School of Advanced Technology

28.      Transportation of Teen Parents and Their Children

29.      Copier Rental for FDLRS

30.      Cafeteria Furniture for Helen Caro Elementary School

31.      Moving Services for Warrington Middle School

32.      Apple Computers for Ensley Elementary School

33.      Uninterruptible Power Supplies (UPS) for Network Equipment at Various Schools 

34.      Rental Payments for Xerox Copiers at Title I

35.      Rental Payments for Xerox Copiers at Evaluation Services

36.      Repair of Walkway at Workman Middle School

37.      Materials for Installation of Ramps and Steps for Portables at Various Schools

38.      Re-locatable Classrooms for Various Schools

39.      Agreement Renewal:  Bess Internet Filtering System

DELETED  40.   Renovation of Washington High School Cafeteria

41.      SuccessMaker Software for Brownsville Middle School

42.      Apple Computers for Brownsville Middle School

43.      Change Notice #1 to Purchase Order #251626

44.      Change Notice #1 to Purchase Order #251718

45.      Change Notice #1 to Purchase Order #251977

46.      Change Notice #1 to Purchase Order #257225

47.      Bid Award:  Brownsville Middle School Bus Canopy & Driveway

48.      Bid Award:  Portable Classrooms Set-Up & Utility Connections, Group I

49.      Bid Award:  Portable Classrooms Set-Up & Utility Connections, Group II

50.      Bid Award:  George Stone Criminal Justice Center Addition

51.      Annual Agreement Renewal:  School District Portable Moving Services on An As-Needed Basis

52.      Annual Agreement Standardized Instructional Television Head-End Equipment On An As- Needed Basis

53.      Annual Agreement Renewal:  Energy Monitoring Services – Monitoring & Verification Services

54.      Construction Management Services:  Portable Classroom Units

55.      Change Notice #1 to Purchase Order #252939

56.      Change Notice #1 to Purchase Order #257597

57.      Change Notice #1 to Purchase Order #256889

58.      Change Notice #3 to Purchase Order #254508

59.      Change Notice #1 to Purchase Order #257593

ADD    60.   Furniture for Escambia High School Cafeteria

 

E.      Operations

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “G”)

1.   Facilities Planning

A.     Final Payments

1.   Construction of Molino Park Elementary (New K-5 School)

2.   Carver/Century K-8 School, Phase II

3.   Ceiling Renovations at Various Schools

B.   Miscellaneous

1.   Bratt Elementary School New Media Center

2.   Pleasant Grove Elementary School Renovations to the Main Building

3.   Pleasant Grove Elementary School Renovations to the Main Building

4.   Pine Forest High School Renovations to 400 & 500 Wings, Phase II

5.   Washington High School Fine Arts Auditorium Addition

6.   Washington High School Fine Arts Auditorium Addition

7.   Pre-Qualification of Contractors

8.       Lease Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and Escambia County

9.       Lease Agreement between the School Board of Escambia County, Florida and New Life Baptist Church of Century

2.       Information Technology

A.     Miscellaneous

1.   Florida Department of Transportation (FDOT) Utility Work Agreement and Utility Work Schedule 

 

3.   Maintenance

                        -No items submitted

4.   Transportation

                              -No items submitted

                        5.   School Food Services 

                              -No items submitted

                        6.   Central Warehouse

                        -No items submitted

 

            F.   Student Transfers

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “H”)        

 

G.     Internal Auditing

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “I”)

1.   internal Funds  

a)      Bellview Middle School for fiscal year 2002-03

b)      Brentwood Middle School for fiscal year 2002-03

c)      Escambia Westgate Center for fiscal year 2002-03

d)      Judy Andrews Pre-K for fiscal year 2001-02

e)      Pine Meadow Elementary School for fiscal year 2002-03

f)       O.J. Semmes Elementary School for fiscal year 2002-03

g)      George Stone Center/West Florida High School for fiscal year 2002-03

h)      West Pensacola Elementary for fiscal year 2002-03

2.       Inventory Adjustment Reports

3.   Other

AMENDED    a)   Beulah Academy of Science

AMENDED    b)   Byrneville Elementary Charter School

c)   Escambia Charter School

d)      Jacqueline Harris Preparatory Academy

e)   Ruby J. Gainer Charter School          

 

VI.               UNFINISHED BUSINESS

-No items submitted

 

VII.               NEW BUSINESS

A.     ITEMS FROM THE BOARD

DELETE   1.  Request Superintendent to Develop Emergency Policy Pursuant to Section 1006.07(4)(a), Florida Statute – Emergency Drills; Emergency Procedures – Cary Stidham

2.       Appointment to Escambia Juvenile Justice Council – Cary Stidham

 

      Motion by Ms. Finkelstein, seconded by Dr. DeWitt, to table “Appointment to Escambia Juvenile Justice Council,” was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote.

 

ADD          3.   “Point of Personal Privilege” – John DeWitt  

 

      On behalf of the Florida School Board’s Association, Dr. DeWitt presented a plaque to the Chairman, which recognized the Escambia County School Board as a “Master Board”. 

 

 

 

 

B.     ITEMS FROM THE SUPERINTENDENT

            (Supplementary Minute Book, Exhibit “J”)

AMENDED          1.                     Administrative Appointments/Transfers

 

                                 FROM                           TO                       DATE

Gindl, Nancy    Assistant Principal/Northview   Principal/Ernest Ward      07/01/2004

Mathis, Vicki  Assistant Elem Prin/West Pensacola  Director/Alternative Ed 07/01/2004  

Reid, Larry   Assistant Principal/Wedgewood    Principal/Wedgewood       07/01/2004

          Farish, Connie   Principal/Hallmark           Principal/Scenic Heights      07/01/2004

 

                              This item was addressed earlier in the meeting. 

 

2.   Student Recommendations 

 

      Motion by Dr. DeWitt, seconded by Mr. Bergosh, to accept the Superintendent’s recommendations for student expulsions, Items 1 through 18, with Item 5 requesting a formal hearing, was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

     

AMENDED                      (1)  Recommend that the previous recommendation for expulsion of student number 04-22-951 for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year be rescinded and that the student be allowed to return to regular school enrollment for the 2004-2005 school year.

AMENDED                      (2)  Recommend that, consistent with the decision of the formal hearing officer, student number 04-194-951 be adopted as the order of the Escambia County School Board and that the student be expelled from the public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and remain in alternative education placement.  with the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alternative educational program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available during the full expulsion time frame. 

AMENDED                      (3)  Recommend that, consistent with the decision of the formal hearing officer, student number 04-201-1251 be adopted as the order of the Escambia County School Board and that the student be expelled from the public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year with the option to remain in alternative education placement.  with the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alternative educational program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame. 

AMENDED                      (4)  Recommend that, consistent with the decision of the formal hearing officer, student number 04-227-521 be adopted as the order of the Escambia County School Board and that the student be expelled from the public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year with the option to remain in alternative education placement. with the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alternative educational program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame. 

REQUEST FORMAL HEARING      (5)  Recommend that, consistent with the decision of the

due process committee, student number 04-235-1221  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year.  It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(6)    Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-243-061 be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year. It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(7)    Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-246-521  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005  school year.  It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(8)    Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-264-061 be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year. It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(9)    Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-265-061  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year. It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(10)   Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-266-521 be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year. It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(11)   Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-268-061  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year. It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(12)   Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-270-951  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year. It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(13)   Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-271-851  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year.  It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(14)   Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-273-851  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year. It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

AMENDED    (15)  Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-274-851  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the first semester of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year.  It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(16)   Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-275-851  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year. It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(17)   Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-276-1251  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year.  It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

(18)   Recommend that, consistent with the decision of the due process committee, student number 04-281-591  be expelled from all public schools of Escambia County for the remainder of the 2003-2004 school year and all of the 2004-2005 school year.  It is further recommended that the student be given the option to enroll, if qualified and if space is available, in an alterna­tive educa­tional program exclusive of regular school placement.  Placement to be at the discretion of the Superintendent and to be available as an alternative during the full expulsion time frame.

 

C.     ITEMS FROM THE GENERAL COUNSEL

-No items submitted

 

VIII.               ADJOURNMENT

 

Motion by Dr. DeWitt, seconded by Ms. Finkelstein, to adjourn the Regular Meeting at 6:50 p.m., was approved 4 to 0, with Mr. Clark absent for vote. 

 

           Attest:                                                              Approved:

 

 ________________________________              ______________________________

      Superintendent                                                  Chairman